Kiedy mamy do czynienia z osobami które chcą dopiero zacząć grać, zwykle podczas rozmów na temat golfa pada jedno, ale to bardzo ważne pytanie: “Po co Ci aż tyle kijów?”.

Rzeczywiście, dla poczatkującego gracza, liczba 14 kijów w torbie (na tyle pozwalają nam reguły) może wydawać się ogromna, ale musimy sobie zdać sprawę, że na polu golfowym panują różne warunki – od równo przystrzyżonej trawy po bunkry z piaskiem. Każdy kij służy nam do wykonywania innego typu uderzń oraz do posyłania piłki na inną odległość, z tąd potrzebujemy ich aż tyle.

Oczywiście na samym początku przygody z golfem nie potrzebujesz pełnego zestawu. Osiem podstawowych moim zdaniem (Driver, hybryda nr 5, 7,8,9,Pw,Sw oraz putter) w zupełności wystarczy.

Każdy kij golfowy składa się z następujących elementów:

  • Główki – która uderza piłkę
  • Shaftu – łączącego główkę z gripem
  • Gripu – przeważnie wykonanego z gumy uchwytu kija

Bazując na pełnym zestawie 14 kijów, w torbie golfowej rożnić możemy: woody (drewna), hybrydy, irony (żelaza), wedge, putter.

> Driver – jest to kij (z rodziny woodów oznaczany jako numer 1) z największa główką w naszej torbie, którym wykonujemy zazwyczaj pierwsze i najdłuższe uderzenie z obszaru teebox’u na dołkach par 4 i par 5. Uderzając nim staramy się posłać piłkę tam, gdzie mamy najlepsze warunki do wykonania drugiego udeżenia, czyli dorarcia w okolice greenu lub pod samą flagę. Posiada najdłuższy schaft i zbudowany jest zazwyczaj z lekkich kompozytów z zastosowaniem nowoczesnych technologii takich jak np. Gravity Core od Callaway. Do wybijania piłeczki driverem używamy kołeczka (tee).

> 3 Wood – podobnie jak driver, 3 wood posiada znacznie większa główkę niż pozostałe kije. Jest to drugi, pod względem odległości kij w naszej torbie. Używając go podczas wykonywania pierwszego uderzenia zyskujemy na kierunku tracąc nieznacznie odległość. Przy woodach także możemy używać tee.

> Hybrydy – bardzo ciekawe kije o numerach np. 4 i 5, które stanowią połączenie żelaza i wooda. Gra hybrydą o niskich numerach jest znacznie łatwiejsza niż żelazami, przez ten rodzaj kijów jest coraz bardziej popularny w śród goflistów.

> Irony (żelaza) – kije ze standardowo wyglądającymi główkami. Im niższy numer, tym większy kąt nachylenia główki, przez co piłka leci krócej. Różnica pomiędzy kijami to co najmniej 10 metrów. W torbie powinniśmy mieć conajmniej żelaza o numerach 7,8,9.

> Wedge – podobnie jak przy żelazach, im większy kąt nachylenia główki, tym piłka leci krócej i wyżej. Każdy wedge ma inne parametry, w związku z czym służy do posyłania piłki na inną odległość. W sród tych kijów wyrózniamy:

Pw – pitching wedge (do uderzeń typu pitch, ok. 44*),

Aw – aproach wedge (ok. 49*)

Sw –sand wedge (do uderzeń z piasku, ok. 56*),

Lw – lob wedge (wybija piłkę wysoko i na niewielką odległość, ok 60*)

> Putter – jedyny kij który służy do toczenia się piłki po greenie (krótko przystrzyżonej trawie koło dołka). Używanie puttera wymaga duże precyzji i koncentracji.

 

NO COMMENTS

Leave a Reply